to submit your writing mail us at

[email protected]

Stories & Poems

  

A collection of delightful poesies

A collection of delightful poesies – Dr. Binod Pokhrel, Chief Chemist (Water Quality), PHE & WS Dept. Arunachal Pradesh 📚

  

ক’ৰ’না

ক’ৰ’না – খাইৰুল ইছলাম 📚 ক’ৰ’না ! এয়া কি তোমাৰ কৰুণা?! লগ ধৰিব আহিলা জীৱ শ্ৰেষ্ঠ মানৱকআৰু মানুহৰ মাজত সাম্য,

  

দু:সময়

দু:সময় – পলাশ জ্যোতি নাথ, ষষ্ঠ সান্মাষিক -পদাৰ্থ বিজ্ঞান বিভাগ, বিশ্বনাথ মহাবিদ্যালয়​ 📚 ৰুগ্ন প্ৰহৰৰ পোতাশালত বন্দী চিৰব‍্যস্ত পৃথিৱীৰ ভৱিষ্যত,

  

বৈজ্ঞানিক মানসিকতা

বৈজ্ঞানিক মানসিকতা – সীমান্ত শৰ্মা, দশম মান, দেওমৰনৈ হাইস্কুল 📚 মানস গঢ়াৰ মানসিকতাবিজ্ঞানৰ চৌদিশে আজি, ক্ষণে ক্ষণে আগবাঢ়িছে নানা ধৰণৰ

From the editorial board

আমাৰ ফালৰ পৰা (৭)

আমাৰ ফালৰ পৰা (৭) কি দৰে গঢ় দিয়া উচিত শিশুৰ মানসিকতা ? 📚 নাই, কোনেও নাজানে, কি দৰে গঢ় দিলে

আমাৰ ফালৰ পৰা (৬)

আমাৰ ফালৰ পৰা (৬) Spiritual Bridge Connecting Humanity 📚 From the very beginning of life on this planet up to

Articles

  

ৰামানুজনৰ গণিত

ৰামানুজনৰ গণিত – ড০ নয়নদীপ ডেকা বৰুৱা, অধ্যাপক, গণিত বিভাগ, তেজপুৰ বিশ্ববিদ্যালয় 📚 (ৰামানুজনে গণিতৰ কেনেকুৱা নতুন ধাৰণা অৱতাৰণা কৰি

  

২৯ এপ্ৰিলত পৃথিৱী ধ্বংস

২৯ এপ্ৰিলত পৃথিৱী ধ্বংস – নৱদ্বীপ শইকীয়া সঞ্চালক, এপিটাইছিয়া লাৰ্ণিং হাব, গহপুৰ 📚 ক’ৰ’না ভাইৰাছ, লক্ডাউন, কোৱাৰাণ্টাইন, আইছ’লেছনৰ দৰে আপদে

  

ভাইৰাছৰ সম্বন্ধে তথ্য: মাইকী মানুহে কণী নাপাৰি সন্তান জন্ম দিয়ে, ইয়াৰ অন্তৰালতো কিছুমান ভাইৰাছৰ সম্বন্ধ আছে নেকি??

ভাইৰাছৰ সম্বন্ধে তথ্য: মাইকী মানুহে কণী নাপাৰি সন্তান জন্ম দিয়ে, ইয়াৰ অন্তৰালতো কিছুমান ভাইৰাছৰ সম্বন্ধ আছে নেকি? – ৰঞ্জন ভূঞা

  

ক’ৰ’নাই উদগনি দিয়া ন’ম’ফ’বিয়া ব্যাধিয়ে মাৰাত্মক ৰূপ ল’ব নেকি?

ক’ৰ’নাই উদগনি দিয়া ন’ম’ফ’বিয়া ব্যাধিয়ে মাৰাত্মক ৰূপ ল’ব নেকি? – ৰিপুঞ্জয় বৰদলৈ, চেঙামাৰী উচ্চ মাধ্যমিক বিদ্যালয় 📚 আজিৰ তাৰিখত সমগ্ৰ

  

কি দৰে পঢ়িম আৰ্কিটেকচাৰ ( Architecture) ?

কি দৰে পঢ়িম আৰ্কিটেকচাৰ ( Architecture) ? – ড° বুলজিৎ বুঢ়াগোহাঁই , সঞ্চালক , অসম কেৰিয়াৰ কাউন্সেলিং কেন্দ্ৰ 📚 আৰ্কিটেকচাৰ

  

অংগ দান, আমি আৰু আমাৰ কৰণীয়

অংগ দান, আমি আৰু আমাৰ কৰণীয় – পঙ্কজ বৰুৱা 📚 মৃত্যুৰ পিছতো জীৱিত থকা মানৱ দেহৰ অংগবোৰ শিৰোনামাৰে এটি লেখা

  

জ্যোতিষীয়ে দিয়া লাখ টকীয়া ৰত্নটো পিন্ধিলে ক’ৰ’না নহয়!

জ্যোতিষীয়ে দিয়া লাখ টকীয়া ৰত্নটো পিন্ধিলে ক’ৰ’না নহয়! – -ভাৰ্গৱ বৰঠাকুৰ, যান্ত্ৰিক অভিযন্তা, নুমলীগঢ় তেল শোধনাগাৰ 📚 ৰত্ন হ’ল মূলতে

  

কল,কলডিল,কলৰ পচলা,কলখাৰ ইত্যাদিৰ বিষয়ে এখনি ৰচনা

কল,কলডিল,কলৰ পচলা,কলখাৰ ইত্যাদিৰ বিষয়ে এখনি ৰচনা – ডা০ ভূপেন শইকীয়া 📚 অতীজৰ পৰা কলগছ আমাৰ জাতীয় জীৱনৰ অপৰিহাৰ্য্য অংগ হৈ

  

ডাইফান্টাছৰ বয়স

ডাইফান্টাছৰ বয়স – বীৰব্ৰত দাস চৌধুৰী 📚 বৰ্তমান পৰিস্থিতিত সমগ্ৰ বিশ্বতে বহল ভাৱে উচ্চাৰিত দুটা শব্দ হ’ল পজিটি্ভ আৰু নিগেটি্ভ।

  

সমাজ বিৱৰ্তনত বিজ্ঞান আৰু প্রযুক্তি বিদ্যাৰ প্ৰভাৱ

সমাজ বিৱৰ্তনত বিজ্ঞান আৰু প্রযুক্তি বিদ্যাৰ প্ৰভাৱ – অজিত কুমাৰ শৰ্মা, ডিব্রুগড় 📚 পৃথিৱী সৃষ্টিৰ পিছৰ কোনাে এক শুভ ক্ষণত

  

ভূ-চৌম্বকীয় মেৰু চাইেবৰিয়াৰ দিশলৈ সোমাই গৈছে

ভূ-চৌম্বকীয় মেৰু চাইেবৰিয়াৰ দিশলৈ সোমাই গৈছে – ড০ ৰাস্না ৰাজখোৱা 📚 পৃথিৱীৰ চৌম্বকক্ষেত্ৰৰ আকাৰ, গ্ৰহটোৰ উত্তৰ আৰু দক্ষিণ চুম্বকীয় মেৰুৰ

  

অথলে যাব নেকি মহাকাশ গৱেষণা ?

অথলে যাব নেকি মহাকাশ গৱেষণা? – শ্বাহিনশ্বাহ ইকবাল, দশম শ্ৰেণী লক্ষীপুৰ উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়, লক্ষীপুৰ 📚 “মহাকাশ বিজ্ঞানীসকলে চন্দ্ৰত গৈছে,

  

আতংকবাদীৰ কাল : ক্রুইছ মিছাইল

আতংকবাদীৰ কাল : ক্রুইছ মিছাইল – সুনয়ন বৰকাকতী, দ্বাদশ শ্ৰেণী, বিশ্বনাথ মহাবিদ্যালয় 📚 ক্রুইছ মিছাইল হৈছে মানৱবিহীন স্বয়ং চালিত (

  

ধৰ্মীয় আচৰণ আৰু বৈজ্ঞানিক চিন্তাধাৰা

ধৰ্মীয় আচৰণ আৰু বৈজ্ঞানিক চিন্তাধাৰা – অজিত কুমাৰ শৰ্মা, ডিব্ৰুগড় 📚 এই পৃথিৱীত সুখে সন্তোষে জীৱন যাপন কৰি থাকিবলৈ সকলাে

Translations

গতিশীল পৰমাণু

গতিশীল পৰমাণু – The Feynman Lectures on Physics by Feynman, Leighton & Sands ৰ Vol 1 – Mechanics, Radiation &

প্ৰথমখন চিঠিঃ গণিত কিয় কৰিব লাগে?

গণিত ককাইদেউৰ চিঠি (প্ৰথমখন চিঠিঃ গণিত কিয় কৰিব লাগে?) Letters to a Young Mathematician – one of the best sellers

মানুহ কিয়?

স্বাৰ্থপৰ জিন (মানুহ কিয়? – ১) The Selfish Gene – one of the best sellers in the domain of biology,

মহাশূণ্যত কোনোবা বুধিয়ক জীৱ আছেনে?

ভগৱানৰ ৰথ – মহাশূণ্যত কোনোবা বুধিয়ক জীৱ আছেনে? Chariots of the Gods- a xenoarchaeology book written by Erich von Däniken,

Strange - is it?

মহাকাশীয় দিশৰ পৰা জীৱকুলৰ বাবে ভয়ংকৰ হ’ব পাৰে নেকি আগষ্ট মাহটো?

মহাকাশীয় দিশৰ পৰা জীৱকুলৰ বাবে ভয়ংকৰ হ’ব পাৰে নেকি আগষ্ট মাহটো? – পঙ্কজ বৰুৱা, বুঢ়ালিকচন, গোলাঘাট- অসম 📚 মহাকাশ বিজ্ঞানী

তেজৰ বৰষুণ

তেজৰ বৰষুণ 📚 নামটো পঢ়ি ভয় খাইছে নিশ্চয়!! ভয় খোৱাৰে কথা । দিনত ঘৰৰ বাহিৰত ঠিয় হৈ থাকোতে যদি হঠাতে

পুনৰ্জন্ম – সচাঁইনে ??

পুনৰ্জন্ম – সচাঁইনে ?? 📚 পৃথিৱী খন আচৰিত ঘটনাৰে ভৰপূৰ । এনে আচৰিত ঘটনা বোৰৰে এটা হ’ল পুনৰ্জন্ম । অন্য

Get Social

Don`t copy text!
en_USEnglish
asঅসমীয়া en_USEnglish